אור הגנוז ברסלב

מפיצי האור של רבי נחמן מברסלב

מאמרים נוספים

תאמין שיכולים לתקן

אחד הסיבות העיקריות לכך שהאדם נופל בדעתו ואינו מתחדש לשנות את דרכיו ולשוב להשם יתברך, הוא מכיוון שהוא רואה את עוצם

קרא עוד »

זה מעשה שלו וזה מעשה שלי

ידוע ומפורסם המשפט המנצח של התם הקדוש מסיפור המעשה "מחכם ותם" שסיפר רבינו והוא "זה מעשה שלי וזה מעשה שלו ועוד למה לנו לדבר מאחרים". משפט שטומן בחובו השקפת חיים שלימה וצורת הסתכלות מיוחדת שאני מתמקד ומתעסק במה שאני עושה ובמה שקורה איתי, ואין לי כל עניין במה שעושים אחרים, בהצלחות שלהם או במה שהם זכו, אני שמח בחלקי, בחלק שנתן לי השם וכל מה שקורה איתי וכל מה שאני מצליח לעשות, זה הכי טוב בשבילי.

מדרגה זאת היא המדרגה הראשונית והבסיסית להתנהלות האדם בחיים בכלל ובעבודת השם בפרט, כמו שכותב על זה רבינו בליקוטי מוהר"ן "אחד היה אברהם" שכל העולם מן העבר האחד והוא מן העבר השני, שהרגיש את עצמו כאילו הוא יחידי בעולם ולא השגיח על מעשי בני האדם.

כך גם כל אחד, הרוצה לילך בדרך האמת ולאחוז בתכלית, צריך לראות את עצמו כאילו הוא יחידי בעולם ולא להשגיח ולהשוות את עצמו לאחרים, לי יש את הדרך היחודית שלי, את התכונות שלי ואת ההצלחות והכישלונות שיש לי, כל מה שקורה איתי מתנהל על פי התוכנית, הכל בהשגחה פרטית והכל לטובתי. על כן היה התם בשמחה תמיד, כי כל מה שקרה איתו וכל מה שיש לו זה הכי טוב בשבילו, עד שהיה שמח בלחם ומים והרגיש בהם כל מעדני עולם ובסופו של הסיפור אף זכה לעלות מעלה מעלה, להיות השר של כל השרים בממלכה.

אך התם הקדוש התנהל גם במדרגה עליונה יותר והוא בא ללמד אותנו סוד גדול ונפלא "זה מעשה שלי" זה מה שאני עושה "זה מעשה שלו" זה מה שהקב"ה עושה. אני והשם יתברך שותפים בכל דבר בחיים, אני עושה השתדלות, מתפלל, מכין כלים והשם יתברך אחראי לתוצאות. כך גם כל אדם צריך להתנהל בחיים, גם בגשמי וגם ברוחני, אני הולך לעבוד, אבל כמה ארוויח זה הקב"ה מחליט, אני לומד אבל כמה אבין, זה החונן לאדם דעת יחליט, אני הולך להתבודד, אבל השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך.

כאשר האדם מתנהל בחייו בצורה זאת, אז הוא רגוע ושמח תמיד, יש מי שמנהל את חיי, יש מי שמשגיח עלי ויש מי שעושה איתי את הדברים בצורה הכי מדוייקת והכי טובה בשבילי, נכון! לא תמיד הדברים מסתדרים לי על פי דעתי ועל פי רצונותי, לא תמיד אני רואה תוצאות למעשי ולפעולותי, אבל אני מאמין שלכל מעשה, רצון טוב ומחשבה נכונה, יש חשיבות ומעלה והקב"ה בונה איתם בנינים נפלאים ועושה הכל לטובה.

Like this article?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב twitter
Share on Twitter
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin
שיתוף ב pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

קבלו פעם בחודש חינם את הגליון אור הגנוז ברסלב

רגע לפני שאתם עוזבים

רוצים לקבל בדואל את העלון החודשי שלנו ללא עלות ?